Nurkowanie – przebywanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu, w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych, technicznych, ratunkowych lub militarnych. Nurkowanie ze sprzętem oraz nurkowanie na zatrzymanym oddechu jest zaliczane do sportów ekstremalnych - tyle mówi definicja.

 

Nurkowanie to coś, o czym coraz częściej i więcej słyszymy nie tylko nad wodą, ale i na różnego rodzaju spotkaniach. Mówią o nim znajomi opowiadając sobie o wrażeniach wyniesionych spod wody. Z wypiekami na twarzy wspominają piękno podwodnego świata… my jesteśmy jedynie słuchaczami i choć czasem marzymy by spróbować udajemy, że nie wiemy, gdzie i jak się poruszyć. Narzekamy na brak czasu i funduszy nie wiedząc nawet o jakich kwotach mówimy.

Nurkowanie to cudowny sposób spędzania wolnego czasu, to hobby, które wymusza na nas podjęcie odpowiedniego wysiłku skierowanego na spełnienie naszych marzeń. Jest ono jedną z najwspanialszych form rekreacji, przy której rozwiązanie: hotel z basenem i wycieczki autokarowe wydaje się nudne i mało ekscytujące. Nurkowanie niesie w sobie wspaniałe doznania pod wodą: wszechogarniająca podwodna przestrzeń, cisza zakłócana jedynie własnym oddechem, niepowtarzalne widoki. Ryby, rośliny, ogrody koralowe, łąki alg oraz traw podwodnych i ławice przeróżnych ryb dają poczucie, że nasze życie stało się inne, pełniejsze, obfitujące w doznania, których innym nie będzie dane zaznać.

Nurkowanie to spędzanie wolnego czasu w sposób niekonwencjonalny, które wiąże się z poszukiwaniem, a później odwiedzaniem nowych i ciekawych miejsc na kuli ziemskiej. Nurkowanie daje możliwość poznawania także wspaniałych ludzi zarażonych wspólną pasją. Nie spotkamy nudziarzy wśród nurków, a każdy z nich może godzinami opowiadać o swoich wyprawach nurkowych.

                                  

Można pomyśleć, że nurkowanie jest sportem drogim. Nic bardziej mylnego. Jest ono porównywalne chociażby z nauką jazdy na nartach. W kursie nurkowania może uczestniczyć praktycznie każdy, kto czuje się zdrowym, umie pływać i chce aktywnie spędzać czas zamiast leżeć na plaży w trakcie urlopu. Praktycznie nie ma ograniczeń wiekowych dla kursantów. Zaczynać mogą już dziesięciolatki. Nurkowanie zmieniło się. Jest to sport dla wszystkich niezależnie od zasobu wiedzy, kieszeni czy kondycji. Często widuje się całe rodziny jeżdżące na nurkowania, a jak mama i tata mają jakiś problem z dziećmi podczas urlopu to tylko dlatego, że jeszcze ich pociechy nie nauczyły się nurkować.

Kurs podstawowy może być realizowany na kilka sposobów. W systemie ciągłym - pięć dni nad jeziorem, w systemie weekendowym – 3 razy po dwa dni i w systemie basenowo- jeziorowym – kilka zajęć basenowych i wyjazd na 4 dni ( z możliwością podziału na dwa weekendy) by zanurkować w warunkach naturalnych. Oczywiście przed lub między nurkowaniami odbywają się zajęcia teoretyczne, podczas których możemy poznać wiele różnych aspektów dotyczących późniejszego, praktycznego przebywania pod wodą.

Po kursie otrzymujemy certyfikat, który uprawnia nas do nurkowania na całym świecie zgodnie z uzyskanymi kwalifikacjami, a nam pozostaje zastanowić się, gdzie będziemy nurkować…

Do zobaczenia na kursach …

+48 608 88 00 64

Dwa pierwsze zdjęcia od góry pochodzą z zasobów fotograficznych Tymoteusza Furmanka Instruktora M3 KDP/CMAS.